www.ortaokul-matematik.com

Eratosthenes Kalburu

Eratosthenes Kalburu, belirli bir tamsayıya kadar yer alan asal sayıların bulunması için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, Eratosthenes tarafından geliştirilmiş ve Yunanistan’da kullanılmıştır . Bu yöntem oldukça kullanışlıdır ve iki sayı arasındaki asal sayıları bulmak için kullanılabilir.

Eratosthenes Kalburu’nun kullanımı oldukça basittir. İlk olarak, belirli bir sayıya kadar olan tüm sayılar listelenir. Daha sonra, 2’den başlayarak belirlenen sayıya kadar olan tüm doğal sayılar sırayla ele alınır. Bir sayı belirlendikten sonra, tüm katları listeden silinir. Bu işlem, belirli bir sayıya kadar olan asal sayıları bulmak için kullanılabilir.

Eratosthenes Kalburu
Erastosthenes Kalburu

Eratosthenes Kimdir?

Eratosthenes

Eratosthenes, MÖ 276 yılında Kirene, Libya’da doğmuş bir Yunan matematikçi, coğrafyacı, astronom ve filozoftur. Eratosthenes, coğrafya biliminin temellerini atmıştır ve enlem ve boylam sistemini icat etmiştir. Ayrıca Dünya’nın çevresini hesapladığı bilinen ilk insandır. Eratosthenes ayrıca bilimsel kronolojinin kurucusudur ve Truva’nın fethinden Büyük İskender’e kadar yaşanan edebi ve politik olayları saptamak için çalışmalar yapmıştır. Hayatı boyunca felsefeye Platocu bir yaklaşımla bakmıştır.

Yorum yapın